Fitoterapi Nedir

İlk kez Fransız hekim Henri Lenclerc tarafından La Presce Medical adlı tıp dergisinde kullanılmış bir kelime olan fitoterapi” kelime anlamı itibari ile bitkilerle tedavi anlamına gelir.

Günümüzde fitoterapi, alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor olsa da aslında asırlar önce ElvelitBin Abdülmelik’den Buruni, İbni Sina, İbni Baytar,El Gafiki, Davut Al-Antaki ve İbn-i Sina’ya kadar çok sayıda hekim bitkilerle tedaviyi kullanmışlardır.

Her bitkinin vucuttan kimyasal bir karşılığı fikrinden hareketle bitkilerle tedavi olarak bilinen fitoterapi aslında son derece hassas bir konudur.  Bu nedenle fitoterapistler bitkileri bütün özellikleri ile tanınmalı ve bu bitkilerin doğal tıp bazında kullanım şekillerini çok iyi öğrenmelidirler.

Yukarıdaki kısa ön bilgi fitoterapi nedir sorusunun cevabını her ne kadar açıklamaya yetmiş olsa da fitoterapi nedir” sorusunun cevabı aslında bu açıklamalardan çok daha fazla ve hasas konuları içermektedir.

Fitoterapi nedir sorusunun cevabı tek başına alternatif tedavi değildir. Fitoterapi, çok geniş anlamı ile tıbbi ve bilimsel bir tedavi yöntemidir aslında!..