Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Onursal Genel Başkanı Emine Erdoğan

Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Onursal Genel Başkanı Emine Erdoğan oldu.
Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Onursal Genel Başkanı Emine Erdoğan

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı 19 -22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi,  Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı  ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından organize ediliyor.

Bu bağlamda Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Onursal genel başkanı Emine Erdoğan oldu.

Erdoğan’ın mesajı kongre web sitesinde şöyle yayınlandı:

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, son yıllarda insanların daha çok yöneldiği, Dünya Sağlık Örgütü’nün modern sağlık sistemlerini güçlendirmek üzere teşvik ettiği bir alandır. İnsanlık tarihi kadar eski tedavi metodlarını, bilimsel çalışmalarla harmanlayarak günümüze taşımak, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzdur.

Ne yazık ki, endüstriyel çark, bizi doğal şifa kaynaklarından uzaklaştırmış, kuşaktan kuşağa aktarılan, tecrübe yoluyla elde edilen büyük bilgi birikimi yok sayılmıştır. Ülkemizde 2011 yılında öncülüğümüzde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı, medeniyetler beşiği Anadolu’da, tabiatın şifa kaynaklarını yeniden keşfetmek üzere çalışmalarına başlamıştır.

Geçmişte olduğu gibi bugün de, medeniyetler arası bilgi paylaşımının önemine ve değerine inananlar olarak, ülkemizde uluslararası düzeyde bir Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi düzenlemenin memnuniyetini yaşıyoruz. Anadolu Tıbbı’ndan referans alarak çıktığımız bu yolda, dünyadaki uygulamaları ve açılımları görerek, tecrübelerimizi buluşturmayı amaçlıyoruz.

Sadece hastalıkların tedavisi için değil, hastalıklardan korunmak, sağlıklı yaşamak için de, alanın uzmanlarının yanısıra toplumun tüm kesimlerine de hitap edecek olan bu kongre, çok sayıda uluslararası biliminsanına ev sahipliği yapacak.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının ülkemizde standartlaştırılması ve suiistimallerin, merdivenaltı uygulamaların önüne geçilmesi konusunda da önemli bir adım olacak olan bu girişim, Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonu ve paydaş kurumların desteği ile gerçekleştiriliyor.

Emek verenlere, katkı sunanlara kalbi şükranlarımı sunuyor, tüm misafirlerimize şimdiden hoşgeldiniz demek istiyorum.”