1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Yapıldı

1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi.
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Sağlık Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Kongrenin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan yaptı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi yapıldı.

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nde, alanında uzman çok sayıda yerli ve yabancı birçok bilim adamı görüşlerini paylaşma imkanı buldu.

“Medeniyetlerin Beşiğinde Anadolu Tıbbı” sloganıyla Türkiye’de ilk kez düzenlenen Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongre’sinde, bilimsel oturum ve çalışmaların ardından 22 Nisan’da sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan kongre kapsamında:

“Şunu açık ve net olarak ifade etmek isterim; geleneksel ve tamamlayıcı tıp, modern tıbbın alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Tıp ilmi, insanlık tarihiyle yaşıttır. Sorun modern tıbbın geçmişle bağlarını kopararak, bu birikimi yok sayması ve insanın ruh ve beden bütünlüğünü gözardı etmesidir.” dedi

Sağlık Bakanı Demircan Ahmet Demircan ise; “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını merdiven altı uygulamalar olmaktan çıkarmak için elimizden gelen gayreti de sarf ediyoruz dediği kongrede; hem halkımızın sağlığı açısından hem de geleneksel tıpla ilgili istismarların son bulması ve algının düzenlenmesi bakımından bunun mutlaka gerekli olduğunu açıkladı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde açılışı Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nde Türkiye’nin geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında uluslararası ölçekte konumlandırılması, bilimsel kültürel ve sosyolojik alanda bulunan karşıtlık algısının değiştirilmesi, modern tıp ve tamamlayıcı tıbbın entegrasyonunun sağlanması hedeflenmekte.

1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi esnasında gerçekleştirilen Fuar alanında kamu kurum ve kuruluşları yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının tanıtım stantları ile halkın geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına dair ürünler satışa sunuldu.