Şimdi Açılış Zamanı

Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi resmi.

Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi web sitesinde 10.12.2013 tarihli “Şimdi Açılış Zamanı” başlıklı haber yayınlandı. Bu habere göre:

“​Temeli 05.10.2012 Tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından atılan, Orman Genel Müdürlüğünün en büyük yatırımlarından biri olan, Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi açılıyor. 113 dev eserin içinde yer alan tesis, 11.12.2013 Çarşamba günü Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifiyle Ankara’dan toplu açılış töreni ile hizmete girecek.

Projesini görenlerin adeta uzay üssü gibi dediği merkez, ekolojik akıllı bina olma özelliğini taşıyor. Cam ve ahşap ağırlıklı bina kendi elektriğini de kendisi üretecek. Atıklarını da geri dönüştürecek. 35 dekarlık bir alana inşa edilen Tıbbı Bitkiler Merkezinin etrafındaki teras ve seralarda, onlarca tür odun dışı ürün yetiştirilecek. Tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtılacağı ve ekstrelerinin çıkartılacağı tesis çok amaçlı kullanılacak.  Merkez, bilim insanlarından öğrencilere, sanayicilerden orman köylülerine kadar herkesime hitap edecek.Yöreye uygun kekik, adaçayı, ıhlamur, kantaron gibi 124 tür ürünün insanlığın hizmetine sunulması için araştırmalar yapılacak. Toplam kapalı alanı 1175 m2. Olan tesiste; Seminer salonları, Gösteri Serası, Yetiştirme Serası, Herbarium, Fuaye ve Sergi Salonu, Laboratuar, Yemekhane, Teknik odalar, Çalışma odaları, Bitki kurutma Odaları ve Satış Salonları bulunuyor.
İnşaatı Afyonkarahisar Orman Fidanlık Müdürlüğünce yürütülen tesis, açılıştan Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı şeflik olarak hizmete devam edecek.”