Sabuncuoğlu Şerefeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü

Sabuncuoğlu Şerefeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü verilecek.
1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi'nde Sabuncuoğlu Şerefeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü verilecek.

Sabuncuoğlu Şerefeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı’nda verilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 19 -22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı’nda verilecek olan Sabuncuoğlu Şerefeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü ile ilgili kongre web sitesinde şu açıklamalarda bulundular:

“Fatih Sultan Mehmet döneminin en ünlü hekim ve cerrahlarından olan Sabuncuoğlu Şerefeddin 1386 yılında Amasya’da doğmuştur. Amasya’daki Bimarhane’de Burhaneddin Ahmed’den tıp eğitimi aldıktan sonra yine burada 17 yaşında hekimlik yapmaya başlamıştır. Sabuncuoğlu Şerefeddin 14 yıl boyunca da Bimarhanede’de çalışmalarını sürdürmüştür. Yaptığı çalışmalar sonucunda zamanla adı bütün Anadolu’da duyulmuştur.

Sabuncuoğlu Şerefeddin cerrahlık konusunda üç önemli eser yazmıştır. En önemli eseri, “Kitab-ı Cerrahiye-i al Haniye”dir. Konularını minyatürlerle anlatan ve Fatih Sultan Mehmet’e ithaf edilen bu kitap İslam tıbbına büyük bir yenilik getirmiştir. Uzun yıllar hekimlik yaptıktan sonra, 1468 yılında “Mücerrabname” adlı eserini kaleme almıştır.

Ödül Kriterleri:

  • Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanında bilimsel araştırmalarıyla bilime ulusal ve uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş, sağlık uygulayıcıları ve bilim insanları yetiştirmiş, bilimsel kurum ve kuruluşlar kurmuş veya kurulmasında önemli ölçüde katkıda bulunmuş, ülkemizde veya dünyada geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının gelişmesinde üstün hizmetleri bulunmuş olan bilim insanlarına verilen onursal ödüldür.
  • Adaylarda h-indeksinin 10’un üzerinde olma şartı aranır.
  • Üyeler, bilimsel komite tarafından aday gösterilebilir.
  • Aday gösterilenler arasında 3 aday Yürütme ve Düzenleme Kuruluna sunulur. Ödül Jüri tarafından seçilir.
  • Ödül her yıl için bir kişiye verilir. Uygun aday çıkmayan yıllarda ödül verilmeyebilir.
  • Ödül kazanan bilim insanına plaket ve onur belgesi verilir.
  • Ödül kongre açılış töreninde açıklanır.

Ödülü Takdim Edecek Kişi :
Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM (Teşrifleri Halinde)”