Prof. Dr. Veysel Eroğlu İş Adamlarına Şifalı Bitkilere Yatırım Çağrısı

Prof. Dr. Veysel Eroğlu resmi.

Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi web sitesinde “Bakanımızdan İş Adamlarına Şifalı Bitkilere Yatırım Çağrısı” başlıklı haber yayınlandı. Bu habere göre:

“​Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu İş adamları ve sanayicilerle yaptığı toplantılarda, odun dışı ürünlerin ihracatına yönelik yatırım yapmalarını istedi.  Afyonkarahisar ilinde Ticaret ve Sanayi Odasını ile Ticaret Borsasını ziyaret eden  Bakanımız yaptığı konuşmalarda odun dışı ürünlerin önemine değindi.

Çin’in şifalı bitkileri dünyaya pazarlayarak yılda 100 milyar dolar kazandığına değinen Bakanımız Veysel Eroğlu “Afyonkarahisar da yapımı devam eden Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi ile sanayicinin önünü açacaklarını söyledi. Afyonkarahisar’ın Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği bir noktada olduğunu, bu yüzden endemik bitki türlerinin çokluğunu hatırlatan Sayın Eroğlu “İşte bu nedenle 3 milyon liralık bir yatırımla Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi kuruyoruz. İş adamları olarak sizi bu sektöre yatırım yapmaya davet ediyorum. Ormanda odun dışı yetişen bütün ürünlerden yıllık ihracat gelirimiz 300 milyon dolar. 2015 yılında 1,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Kuşburnundan kekiğe, defneden kestaneye kadar her şeyi pazarlayabiliriz. Yılda sadece Afyonkarahisarlı iş adamları olarak 300 milyon lira kazanabilirsiniz” dedi.
Ceviz ve badem seferberliğini de anlatan Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu iş adamlarına bal üretim ormanlarından da bahsederek, organik bal üretiminin markalaştırılarak pazarlamasının da iş adamlarına ait olduğunu söyledi.
Orman ve Su işleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu son olarak ORKÖY aracılığıyla hayvancılığa büyük destek verildiğini anlattı ve Orman Genel Müdürlüğünün mera ıslahı yaptığını da söyledi.”