Prof. Dr. Süheyl ÜNVER Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Hizmet Ödülü

1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı 18 -22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek..
Prof. Dr. Süheyl ÜNVER Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Hizmet Ödülü.

Prof. Dr. Süheyl ÜNVER Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Hizmet Ödülü 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi kapsamında verilecek.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 19 -22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Süheyl ÜNVER Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Hizmet Ödülü kapsamında 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi web sitesinde şu açıklama yapıldı:

Tıp doktoru, akademisyen, yazar, seçkin bir ilim ve sanat adamı olan Ordinaryüs Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver, yaptığı çalışmalar ve birbirinden değerli eserleriyle Türk-İslam sanatının Osmanlı’dan Cumhuriyet’e aktarılmasına vesile olmuş geçmiş ile gelecek arasında bir ilim, sanat ve kültür köprüsü inşa etmiş müstesna bir şahsiyettir. 17 Şubat 1898’de İstanbul Haseki’de dünyaya geldi.

1915’te Askeri Tıbbiye ’ye girmiş ve daha sonra sivil Darülfünun Tıp Fakültesi’ne geçmiştir. Buradan 1920 yılında mezun oldu. 1921’de Gureba ve Haseki hastanelerinde asistanlık yaptı, cildiye doktoru oldu.

Yaşamı boyunca, birkaç ömre ancak sığdırılabilecek sayıda eser veren Ünver, çeşitli konularda yüzlerce makale, kitap, resim ve geleneksel sanatımızın müstesna türlerinde verdiği yüzlerce eseriyle ardında çok zengin bir arşiv bırakmıştır.

Ödül Kriterleri:

  • Bilimsel düzeyiyle ulusal ve uluslararası düzeyde kendini kanıtlamış, geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanına ulusal ve uluslararası düzeyde hizmetler vermiş kişilere verilen ödüldür
  • Üyeler, bilimsel komite tarafından aday gösterilebilir.
  • Aday gösterilenler arasında 3 aday Yürütme ve Düzenleme Kuruluna sunulur. Ödül Jüri tarafından seçilir.
  • Ödül her yıl için bir kişiye verilir. Uygun aday çıkmayan yıllarda ödül verilmeyebilir.
  • Ödül kazanan bilim insanına plaket ve onur belgesi verilir.
  • Ödül kongre açılış töreninde açıklanır.

Ödülü Takdim Edecek Kişi :
Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN (Teşrifleri Halinde)”