Merkez Efendi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi Ödülü

Merkez Efendi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi Ödülü.
Merkez Efendi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi Ödülü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı'nda verilecek.

Merkez Efendi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi Ödülü 19 -22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan  1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı’nda verilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp KongresiTürkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı  ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından organize ediliyor.

Kongre kapsamında Merkez Efendi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi Ödülü ile ilgili kongre web sitesinde şu açıklamalar yapıldı:

“Muhtemelen 868 (1463-64) yılında Denizli’nin Sarı Mahmudlu köyünde (bugün Buldan kazasına bağlı Akçaköy) dünyaya geldi. Merkez Efendi küçük yaşta memleketinde yaptığı ilk medrese tahsilinden sonra, Bursa ve İstanbul’daki medreselerde okudu. Ahmed Paşanın derslerinde bulundu. Tefsîr, hadis, fıkıh ve tıb ilminde yetişti. Kâdı Beydâvî Tefsiri’nin büyük bir kısmını ezberledi.

Vâlide Sultanın Manisa’da yaptırdığı imâretin yanındaki dergâhta hocalık yaptı. Tıb bilgisi kuvvetli olan Merkez Efendi, Manisa’da bulunduğu sırada kırk bir çeşit baharâttan meydana gelen bir mâcûn yaptı. Hastalar, bu mâcûnu yiyerek şifâ bulurdu. İlkbaharda yetişen çiçeklerden de istifâde edilerek yapılan bu mâcûnu almak için, çevre kasabalardan gelirlerdi. Mesîr mâcûnu diye şöhret bulan bu mâcûn, şimdi de yapılmaktadır.

Ödül Kriterleri:

  • Ülkemizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanına, eğitimlerine, bilimsel faaliyetlere ve ar-ge faaliyetlerine destek veren uygulama merkezlerinin Tüzel kişilerine verilen ödüldür.
  • Üyeler, bilimsel komite tarafından aday gösterilebilir.
  • Aday gösterilen kuruluşlar arasından 3 kuruluş Yürütme ve Düzenleme Kuruluna sunulur. Ödül Jüri tarafından seçilir.
  • Ödül her yıl için bir uygulama merkezine verilir. Uygun aday çıkmayan yıllarda ödül verilmeyebilir.
  • Ödül kazanan tüzel kişiliğe plaket ve teşekkür belgesi verilir.
  • Ödül Başvuru Formu doldurularak shgm.getat@saglik.gov.tr adresine e-posta yoluyla gönderilmelidir.
  • Başvuru için son tarih 02 Nisan 2018‘dir.

Ödülü Takdim Edecek Kişi :
Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Ahmet DEMİRCAN (Teşrifleri Halinde)”