Lavanta ve gojiberi bitkilerinin hasadına başlandı

Gojiberi hasadı.

Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi web sitesinde 24.08.2017 tarihli “Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müdürlüğü için, Sandıklı Sorkun Fidanlığında üretilen lavanta ve gojiberi bitkilerinin hasadına başlandı” başlıklı haber yayınlandı. Bu haber,  kamuoyuna şu ifadelerle duyuruldu:

“Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müdürlüğü için, Sandıklı Sorkun Fidanlığında üretilen lavanta ve gojiberi bitkilerinin hasadına başlandı. 

“Hasat çalışmalarının ilk günü Orman İşletme Müdürü Esat Şimşek ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Müdürü Emel Yıldız ile birlikte fidanlığa giden Bölge Müdürü Recep Temel, çalışmalar hakkında Fidanlık Müdürü Mutlu Tepe’den bilgi aldı. Daha sonra hep birlikte lavanta ve gojiberi hasadı başlatıldı.

Hasadı yapılan lavantaların kurutulduktan sonra, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinin laboratuvarlarında yağı çıkartılacak ve diğer kıymetli bileşenleri ayrıştırılacak. Deneme amaçlı ekilen gojiberi bitkisinin ise Afyonkarahisar iklim ve toprak şartlarında verimi araştırılacak.

Bilindiği gibi; Lavanta son yıllarda popülaritesi giderek artan, kozmetik sanayisinde kullanılan bir bitki. Özellikle Isparta ve Afyonkarahisar illerinde orman köylülerimizin yetiştirmesi teşvik edilmekte. Gojiberi ise zayıflatıcı etkisi nedeniyle kullanılmakta olup ülkemizde de üretimi deneme aşamasındadır.

Afyonkarahisar Fidanlık Müdürlüğü Sorkun Fidanlığında bu bitkilerin dışında, kekik, mentol nanesi, civan perçemi ve adaçayı gibi tıbbi ve aromatik açıdan değerli bitkilerin üretimi ise devam etmektedir​.”