İkinci Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Yapıldı

İkinci Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı.

Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi web sitesinde 16.03.2016 tarihli “İkinci Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Yapıldı” başlıklı haber yayınlandı. Bu haber,  okuyuculara şu ifadelerle duyuruldu:

İkinci Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Afyonkarahisar’da yapıldı. 11-13 Mart 2016 tarihleri arasındaki Çalıştaya Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Müsteşarımız Akif Özkaldı, Müsteşar Yardımcımız İbrahim Çiftçi, Orman Genel Müdürümüz İsmail Üzmez, protokol üyeleri, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı temsilcileri ile çeşitli üniversitelerden 130 kadar bilim insanı katıldı.

Çalıştay, Saygı duruşu ve istiklal Marşımızın okunması ile başladı. İlk konuşmayı Genel Müdürümüz İsmail Üzmez yaptı. Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin birçoğunun ormanlık alanlarda yetiştiğini söyleyen Sayın İsmail Üzmez, Orman Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmaları anlattı. Dünyadaki 8 büyük gen merkezinden birinin Türkiye olduğunu söyleyen Sayın İsmail Üzmez “Odun dışı ürünlerde büyük bir potansiyele sahibiz. Defne, kekik, adaçayı gibi ürünlerde oldukça iyi bir üreticiyiz. Ama maalesef bu ürünlerin ihracatından yeteri kadar katma değer sağlayamıyoruz. İşte bu çalıştayın amacı da bu olacaktır. 1700 tür bitkinin tıbbi ve aromatik amaçlı kullanıldığını biliyoruz. Bu bitkilerin çoğu da ormanlarımızda yetişiyor. Tabiatı bir eczane olarak yaratan Yüce Allah’a şükürler olsun. Biz bugün bundan, nasıl daha iyi yararlanıp insanlığın istifadesine sunacağımızı burada masaya yatıracağız” dedi.

Genel Müdürümüzün ardından 2. Konuşmayı Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mustafa Solak yaptı. Sayın Solak, dünyada ve ülkemizdeki tıbbi bitki kullanımına değindi ve çalışmaların üniversite ayağı hakkında bilgi verdi. Afyonkarahisar Valili Hakan Yusuf Güner’in hoş geldiniz konuşmasından sonra, Sayın Bakanımız Prof.Dr.Veysel Eroğlu katılımcılara hitap etti.

İlk Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayının da Afyonkarahisar’da yapıldığını hatırlatan Bakanımız, OGM tarafından Afyonkarahisar’da yapılan Türkiye’nin ilk ve tek Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezinden övgü ile bahsetti.  Dünyada 107 milyar dolarlık bir pazarı olan Tıbbi Bitkiler konusunda ülkemizin geç kaldığını ifade eden Sayın Bakanımız “ Tıbbi bitkilerin önemini size anlatacak değilim. Her kesimden bilim insanı burada var. Bize düşen üreticilerin ve araştırmacıların önünü açmak. Kıta Avrupa’sından daha çok bitki çeşidi ülkemizde var, üstelik bunun 4 bine yakını da endemik türler. Sağlık, Tarım, Orman Bakanlıklarımızı, üniversitelerimizi ve özel sektörü de bir araya getirerek büyük hedeflere ulaşabiliriz. Atalarımız yüzyıllardır bu bitkileri tedavi amaçlı kullanmış. Biz bilimsel çalışmalar ile bunu daha ileri götürmeliyiz” dedi.

Konuşmasında Bakanlığımızın ormancılık çalışmalarında da bahseden Sayın Eroğlu “OGM ülkemizin %27’ini yöneten büyük bir kurum. Her şeyi planlayarak yapıyoruz. 26 adet eylem planı yaptık ve uygulamaya geçirdik. Ülkemizde ceviz ağaçları azaldı, şimdi cevizi ithal ediyoruz. Bakanlık olarak ceviz-badem eylem planı başlattık. Bozuk orman alanlarına bu türleri dikip, 49 yıllığına köylümüze veriyoruz. Bal ormanları kurduk, ormanları arıcılara açtık, bal üretiminde dünya 2. Olduk. Orman kırsal kalkınmanın lokomotifi olacak dedik ORKÖY Kredileri verdik. Dünyada orman varlığını artıran birkaç ülkeden biriyiz. Bu çalıştayın hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkesi kutluyorum. Çok büyük bir zenginliğin üzerinde oturuyoruz ama kıymetini bilmiyoruz. Sizden 5 milyar dolarlık ihracat hedefimiz için destek istiyorum” dedi.

Çalıştaya katılması planlanan ancak son andaki değişiklik ile gelemeyen Sayın Başbakanımızın eşleri Sare Davutoğlu hanımefendinin video mesajı izlendi. Devamında bir aile fotoğrafı çektirilerek, çalıştayın açılış bölümü sona erdi.

  1. Bölümde ise 5 Çalışma grubunun moderatörü olan Prof.Dr. Şebnem Harput, Prof.Dr. Yüksel Kan, Prof.Dr. İrem Tatlı Çankaya, Prof.Dr. Murat Kartal ve Prof.Dr. Fatih Demirci birer sunum yaptılar. Öğleden sonraki oturumda ise 5 ayrı çalışma grubuna ayrılarak raporlar hazırlandı. Çalıştayın 2. Gününde İhtisas komisyonları başkanlığında soru ve cevap faslına geçildi. Onlarca bilim insanı çalıştaya katkı sağladı. Komisyon raporları genel oturumda birleştirilerek tek rapor haline getirildi ve sonuç bildirgesi hazırlandı.

Bakanımız Prof.Dr.Veysel Eroğlu’nun yaptığı kapanış konuşması ile çalıştay sona erdi. Tertip komisyonu çalıştayın 3.sünün daha kapsamlı olarak 2017 yılında Konya’da yapılmasına karar verdi.​”