Cumhurbaşkanlığı İbn-i Sina Yaşam Boyu Başarı Ödülü

1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı 18 -22 Nisan 2018 tarihleri arasında.
1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi'nde Cumhurbaşkanlığı İbn-i Sina Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı 19 -22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı kapsamında Cumhurbaşkanlığı İbn-i Sina Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek.

İbn-i Sina’nın tam adının Ebu Ali el-Hüseyin ibni Abdullah ibn-i Sina el-Belhi olduğuna ve Samanoğulları sarayı maliye kâtiplerinden ve saygın bir bilim adamı Abdullah Bin Sina’nın oğlu olan İbn-i Sina, Batı’da “Avicenna” adıyla tanıdığına dikkat çeken kongre yöneticileri web sitelerinde Cumhurbaşkanlığı İbn-i Sina Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve İbn-i Sina hakkında şu bilgileri aktardılar:

“980 yılında günümüz Özbekistan’ında yer alan Buhara yakınlarındaki Afşana kentinde doğdu. Yalnız doğuda değil, orta çağ Avrupa’sında da en büyük tıp bilgini sayılan Müslüman bir bilgin ve düşünürdür. Olağanüstü bir zekâ sahibi olduğu için daha 10 yaşındayken Kur’an-ı Kerim‘i ezberledi.

19 yaşında doktor ünvanı elde etti ve ücret almaksızın hastaları tedaviye başladı. Samani Hükümdarı Nuh bin Mansur’un hastalığını iyileştirmesi üzerine, Buhara’daki olağanüstü zengin kitaplıktan dilediği gibi yararlanmasına izin verildi.

İbni Sina‘nın en büyük yapıtlarından biri Kitabu’ş-Şifa’dır (Sağlık Kitabı). İnsanlık tarihinde tek bir kişi tarafından yazılan en kapsamlı yapıt olan Kitabu’ş-Şifa mantık, fizik, geometri, astronomi, matematik, müzik ve metafizik konularında dönemin tüm bilgilerini bir araya getiren bir ansiklopedidir. İbni Sina’nın belki de en ünlü yapıtı olan el-Kanun fi’t-Tıb (Hekimlik Yasası), Yunan hekimlerinin bulgularına olduğu kadar kendi gözlem ve deneylerine de dayanan bir tıp ansiklopedisidir.

Ödül Kriterleri:

  • Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp uygulamalarına yaşam boyu katkı sağlamış kişiler aday gösterilir.
  • Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp alanında hizmet vermiş olan kişiler arasından bilimsel komite tarafından aday gösterilir.
  • Aday gösterilenler arasında 3 aday Yürütme ve Düzenleme Kuruluna sunulur. Ödül Jüri tarafından seçilir.
  • Ödül her yıl için bir kişiye verilir. Uygun aday çıkmadığı takdirde ödül verilmeyebilir.
  • Ödül kazanan bilim insanına plaket ve onur belgesi verilir.
  • Ödül kongre açılış töreninde açıklanır.

Ödülü Takdim Edecek Kişi :
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN (Teşrifleri Halinde)”